Atsushi Takenouchi

 
Japonia Atsushi Takenouchi
a.takenouchi.
Tancerz i pedagog tańca współczesnego, aktor i choreograf teatru Butoh (org. Butō określa zakres technik i motywacji tańca, inspirowanych przez ruch Ankoku-Butō), terapeuta tańcem i ruchem, kaligraf i rysownik. W czasie studiów w szkole Hoppo-Butoh-ha, Hokkaido ('80-'85), jako uczeń Tatsumi’ego Hijikaty, założył własny zespół Butoh (‘84, Tokio) oraz szkołę dla dzieci Taniec z naturą (’85, Osaka) i odtąd łączy pracę pedagoga i terapeuty z twórczością artystyczną. Inspiracje do pracy czerpie z kontaktu z ludźmi, muzyki, atmosfery, natury i miejsc, które odwiedza, z otwartych przestrzeni, gór, buddyjskich świątyń, wiosek, miast i budynków teatralnych, w których występuje. Od ’86 tworzy solowe i zespołowe przedstawienia oraz plenerowe performance oparte na impresjach i doświadczeniach z podróży po całej Japonii (m.in europejsko-amerykański Projekt We wnętrzu ruchu i JINEN, sponsorowany przez Japan Foundation Fellowship; Projekt JINEN-Butoh Sun&Moon). Zagrał około tysiąca przedstawień. Stworzył własny styl JINEN-Butoh, który poprzez klasyczne oraz improwizowane techniki treningu Butoh, otwiera zdolność do jednoczesnego indywidualnego i grupowego procesu. Pracuje z aktorami, tancerzami, choreografami, terapeutami tańcem oraz wykłada teoretyczne podstawy i prowadzi praktyczne treningi Butoh w teatrach i na uniwersytetach w Austrii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Kanadzie, Tajlandii. W Japonii poza pracą artystyczno-dydaktyczną prowadzi w swojej szkole integrujące zajęcia dla dzieci i ich rodziców, sesje terapeutyczne dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych ruchowo, upośledzonych i chorych psychicznie.
Ważniejsze autorskie choreografie:
„Tanegokoro", „Ginkan", „Jinen", „Itteki", „Gekkai", „Tenmon".
Ostatnie ważniejsze premiery:
„Koe” (Paryż, Nowy Jork; ’03), „Gen” (Paryż, Nowy Jork, Warszawa; ’04, ’05), „Butoh Byo” (Paryż; ‘06),
„U-Pipe” (Włochy; ‘06), „Life and Death, Mandala of Transmigration” (Paryż; ‘07), „Skin" (’08).
Japonia Hiroko Komiya
h.komiya W trakcie warsztatów towarzyszy A.Takenouchi ze swoją autorską, naśladującą dźwięki przyrody, wykonywaną na żywo muzyką.

Muzyk, wokalistka, kompozytorka. Od 1999 współpracuje z Atsushi Takenouchi i towarzyszy mu we wszystkich projektach artystycznych, szkoleniowych i terapeutycznych. Oprócz projektu Butoh, współpracuje również z innymi muzykami, artystami filmu, rzeźbiarzami, malarzami, projektantami kostiumów jako współwykonawca wystaw, instalacji, koncertów i performance. Tworzy autorską muzykę, łącząc dźwięk przestrzeni, rytm wewnętrznych ruchów i melodię głębokiej pamięci ciała. Tworzy dźwięki, używając naturalnych materiałów: wody, kamienia, bambusa, muszli oraz instrumentów perkusyjnych, dzwonków i własnego głosu. Koncepcją jej twórczości jest przypominanie, że każdy materiał posiada wewnątrz siebie charakterystyczny dźwięk, z którego można wydobyć wspaniałą muzykę. Jej podejście do muzyki jest pełne głębokiej świadomości, skierowanej na elementy natury i obiekty otaczające człowieka. Wyrazem nawiązuje do uczuć, jakie niesie oddech i ruch.