Uderzające argumenty?! Zastosowanie sztuki walki kijami w pracy terapeutycznej


5-7.07.2013

tytuł:
Uderzające argumenty?!
Zastosowanie sztuki walki kijami w pracy terapeutycznej
pedagog: Nina Bopp
Chetan Erbe
Niemcy
kwalifikacja: 20 h
metody pracy terapeutycznej/ terapia tańcem
Zapraszamy terapeutów, reżyserów, choreografów, tancerzy, fizjoterapeutów, rehabilitantów, pedagogów, psychologów, edukatorów sztuk i inne osoby, pragnące poszerzyć swój warsztat pracy z ciałem, partnerem i przestrzenią.
program: Wykorzystujemy techniki i zasady filipińskiej sztuki walki kijami (Escrima), włączając je konkretnie w terapeutyczny i pedagogiczny kontekst. Kije - przedmioty o dużej wytrzymałości i prostej formie - symbolizują moc i stabilność, a praca z nimi otwiera szeroki obszar zagadnień mających również duże znaczenie na polu terapii. Wyjątkowa praca z kijami otwiera przed uczestnikami treningu możliwość doświadczenia własnej, życiowej energii. Osobiste pole percepcji poszerza się, pojawiają się nowe drogi rozwiązań, ukryte zasoby stają się widoczne i użyteczne. W trakcie warsztatu w zabawowej i radosnej formie posługiwania się kijami, zaproponujemy konkretne ćwiczenia, zajmując się następującymi tematami:
- przeżycie siebie i własnej tożsamości,
- pewność siebie, samoakceptacja, skuteczność własnego działania,
- 'świadoma obecność', koncentracja, wewnętrzna uważność,
- klarowność, bezpośredniość,
- bliskość/ dystans, odgraniczenie się,
- postępowanie w obliczu agresji,
- 'bycie w rytmie/ przepływie', z sobą i z grupą,    
- siła, witalność,
- beztroska lekkość.
Celem warsztatu będzie włączenie sztuki walki kijami w kontekst pracy terapeutycznej oraz  pokazanie możliwości przeniesienia doświadczenia pracy z wyżej wymienionymi tematami w życie codzienne.